SGH DLA UKRAINY – chcesz pomóc? Podpowiemy jak to zrobić.

Zwracamy się z apelem! – chcielibyśmy jako Stowarzyszenie Absolwentów SGH włączyć się w działania podejmowane przez Uczelnią. Jeśli chcielibyście włączyć się w pomoc Ukrainie w dowolnej formie, ale potrzebujecie wsparcia w tym zakresie, to możemy takie wsparcie zaoferować. Możemy Was wspomóc, abyście bez obaw mogli pomóc potrzebującym z Ukrainy.

W związku z tym przygotowaliśmy krótką ankietę, która pozwoli nam zorientować się, czy wśród naszych członków mamy osoby, które w jakiś sposób chciałyby pomagać za pośrednictwem SGH. 

Proszę kliknąć w link https://forms.office.com/r/qjKBT9NBRA i udzielić odpowiedzi na sformułowane w ankiecie pytania. 

Ponadto, SGH na bieżąco informuje o działaniach, w które angażuje się społeczność SGH w związku ze zbrojną agresją Rosji przeciwko Ukrainie na stronie: https://gazeta.sgh.waw.pl/aktualnosci/sgh-solidaryzuje-sie-z-ukraina-i-podejmuje-dzialania-pomocowe

Poniżej prezentujemy skrót najświeższych informacji:

INCLUSION PUZZLE W WILNIE Z UDZIAŁEM WOLONTARIUSZY OPIEKUNÓW RODZIN Z UKRAINY

W dniach 16-18 czerwca w Wilnie odbyło się wydarzenie Inclusion Puzzle, podczas którego przedstawiciele instytucji z różnych sektorów – organizacji pozarządowych, szkół, bibliotek, firm – z krajów nordyckich i innych części Europy budowali relacje partnerskie i przygotowywali lokalne, regionalne, krajowe, międzynarodowe, internetowe działania mające na celu zbliżenie do siebie ludzi o różnym pochodzeniu, a tym samym przeciwdziałanie polaryzacji. W wydarzeniu z ramienia Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie wzięli udział wolontariusze opiekunowie rodzin z Ukrainy Paweł Mikołajczuk i Sofija Hrabarczuk.
Więcej informacji

DYKTANDO SGH W JĘZYKU UKRAIŃSKIM 2022

6 czerwca 2022 roku w SGH odbyło się dyktando w języku ukraińskim, którego organizatorami byli: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie i Fundacja Języka Polskiego. Partnerem wspierającym była Katedra Ukrainistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Ambasada Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej objęła wydarzenie patronatem honorowym.
Więcej informacji

WEZWANI DO POMOCY

Tej wojny spodziewali się nieliczni. Wśród nich na pewno nie byli uchodźcy w panice przekraczający granicę polsko-ukraińską od 24 lutego br., dnia, w którym Federacja Rosyjska rozpoczęła militarną agresję na Ukrainę.
Więcej informacji

JAK NIESIEMY POMOC W OBLICZU WOJNY W UKRAINIE

Samorząd Studentów SGH znów staje na wysokości zadania
Więcej informacji

WIELKANOCNE SPOTKANIE RODZIN Z UKRAINY W SGH

W sobotę 23 kwietnia br., w przeddzień prawosławnych Świąt Wielkanocnych na wspólną świąteczną kolację zaprosiliśmy rodziny z Ukrainy, które goszczą w domach studenckich SGH.
Więcej informacji

15 TON ŻYWNOŚCI TRAFIŁO DO LUDNOŚCI CYWILNEJ Z CHARKOWA, CZERNIHOWA I KIJOWA

W ramach wsparcia dla ukraińskiej ludności cywilnej narażonej na brutalne działania sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej, które od 24 lutego prowadzą wojnę na terytorium Ukrainy, firma MAKRO Cash&Carry Polska S.A. w ścisłej współpracy ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie przekazała władzom miejskim Charkowa, Czernihowa i Kijowa 15 ton warzyw.
Więcej informacji

ZAJĘCIA SPORTOWE W SGH

Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu SGH zaprasza pracowników uczelni wraz z dziećmi oraz goszczące u nich rodziny z Ukrainy na zajęcia: joga family, pilates, aerobik oraz gry i zabawy dla dzieci.
Więcej informacji

SGH SOLIDARYZUJE SIĘ Z UKRAINĄ I PODEJMUJE DZIAŁANIA POMOCOWE

W związku z bezprecedensową agresją zbrojną Rosji na Ukrainę władze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie podjęły działania mające na celu wsparcie społeczności ukraińskiej – studentów, doktorantów i pracowników – na naszej uczelni, a także uchodźców z Ukrainy. Tekst jest na bieżąco aktualizowany.
Więcej informacji

WOLONTARIUSZE-OPIEKUNOWIE RODZIN Z UKRAINY PRZYJĘTYCH W SGH

W akademikach SGH jest coraz więcej rodzin z Ukrainy, które potrzebują wsparcia w życiu codziennym. Szukamy wolontariuszy-opiekunów, którzy będą w kontakcie z wybraną rodziną, spytają o jej potrzeby, udzielą informacji, pomogą w formalnościach, pokażą możliwości, które daje SGH oraz organizacje pozarządowe i inne instytucje w Polsce, znajdą atrakcje dla dzieci i młodzieży, pójdą na spacer.
Więcej informacji

ZBIÓRKA SPECJALNA DLA SZPITALA BRONISZÓW-OSAD NA UKRAINIE
W ramach akcji „SGH dla Ukrainy – zbiórka” prowadzimy zbiórkę specjalną na potrzeby szpitala w Ukrainie. Prosimy o przynoszenie darów do Sali Kolumnowej lub pozostawianie w oznaczonych pojemnikach naprzeciwko portierni w budynku głównym SGH.
Więcej informacji

W „GROSIKU” POWSTAŁA ŚWIETLICA DLA DZIECI Z UKRAINY
Dzięki ludziom dobrego serca, naszym darczyńcom udało się stworzyć miejsce przytulne, usłane małymi poduszeczkami, ale przede wszystkim bogate w dające największe szczęście maluchom – kolorowe zabawki: pluszaki, klocki, samochody i inne zabawki.
Więcej informacji

DZIEŃ DLA DZIECI Z UKRAINY W SGH
11 marca w budynku głównym SGH zorganizowany został dzień dla dzieci i ich opiekunów z Ukrainy „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.
Więcej informacji

STUDENCI WARSZAWY DLA UKRAINY – KONCERT CHARYTATYWNY
25 marca o godzinie 20.00 w Teatrze Palladium odbędzie się koncert poświęcamy pamięci studentów poległych w wyniku inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę w tym Oleksiia (Ołeksija) Morklianyka, studenta SGH. Cały dochód ze sprzedaży biletów przeznaczymy na zbiórkę Polskiej Akcji Humanitarnej na rzecz Ukrainy.
Więcej informacji

DOMY STUDENCKIE I NASI GOŚCIE
Obecnie (stan na 12 marca) gościmy 50 osób z Ukrainy. Do tej pory łącznie wsparliśmy noclegami ponad 150 osób i spodziewamy się przyjazdu większej liczby osób z granicy. Serdecznie dziękujemy absolwentce studiów doktoranckich za przekazanie darów, dzięki którym mogliśmy wyposażyć Dom Studencki „Grosik”; zorganizowaliśmy tam również świetlicę dla dzieci z Ukrainy.

WOLONTARIAT

Obecnie w różne zadania związane z pomocą dla uchodźców z Ukrainy zaangażowanych jest ok. 170 wolontariuszy z SGH – część z nich pracuje w domach studenckich, część przy zbiórce rzeczowej, część jeździ na polsko-ukraińską granicę.

W pomoc od początku ofiarnie zaangażował się Samorząd Studentów SGH. Inicjatywy studenckie dotyczące Ukrainy:

  1. Uruchomienie kanału na Telegramie po polsku i rosyjsku.
  2. Uruchomienie pomocowego adresu e-mail po polsku, angielsku, rosyjsku i ukraińsku.
  3. Stałe dyżury w budynkach, gdzie są kwaterowani uchodźcy z Ukrainy.

Liceum SGH również uczestniczy w akcji pomocy dla Ukrainy. Nasi licealiści zebrali konieczne dary – śpiwory, karimaty, powerbanki, przybory higieniczne i wiele innych potrzebnych rzeczy. Część artykułów jest w drodze do Lwowa, pozostałe zostały przekazane na zbiórkę rzeczy w SGH.

POMOC SOCJALNA DLA STUDENTÓW I PRACOWNIKÓW Z UKRAINY

Władze SGH postanowiły, że na wniosek studentów z Ukrainy będą zwalniały ich z czesnego i opłat za akademiki na okres dwóch miesięcy. Wyznaczone zostały także dodatkowe dyżury psychologów dla studentów obcokrajowców

Wszystkim naszym pracownikom z Ukrainy zostanie udzielone wsparcie finansowe.

PUNKT POMOCOWY PRZY GRANICY
Codziennie na trasie Warszawa – Horodło – Warszawa kursuje bus użyczony przez firmę Toyota Motor Poland. Do punktu pomocowego dostarczamy potrzebne produkty, zaś w drodze powrotnej zabieramy uchodźców.
Więcej informacji

ZBIÓRKA FINANSOWA

W ramach pomocy pochodzącym z Ukrainy pracownikom, studentom SGH i ich rodzinom Szkoła Główna Handlowa w Warszawie uruchomiła 1 marca zbiórkę finansową za pośrednictwem Fundacji Humanosh. Do tej pory zebraliśmy 24 134 zł, za co wszystkim darczyńcom bardzo dziękujemy. Liczy się nawet najmniejsza wpłata. Zgromadzone środki pieniężne przeznaczymy na najpotrzebniejsze artykuły dla naszych Przyjaciół z ogarniętej wojną Ukrainy. Podajemy dane do przelewu:

Fundacja Humanosh

Numer konta: 65 1020 4900 0000 8902 3407 3720

Tytuł wpłaty: SGH dla Ukrainy
Więcej informacji

WSPARCIE FIRM
Zarząd firmy Marvipol Development S.A. przekazał 10 tys. zł, za które nasza uczelnia mogła zakupić najpotrzebniejsze artykuły (materace, koce, pościel) dla uchodźców z Ukrainy.

Toyota Motor Poland Company Limited Sp. z o.o. użyczyła SGH busa Toyota Proace, którym dowozimy najpotrzebniejsze artykuły do naszego punktu pomocowego przy granicy.
Więcej informacji

Biedronka przekazała pierwsze dary według naszego zapotrzebowania, które zostaną dostarczone do punku pomocowego SGH przy granicy. Stała pomoc firmy jest zapewniona dzięki naszej studentce pracującej w Jeronimo Martins.

KALENDARIUM DZIAŁAŃ
8 marca w DS „Grosik” otworzyliśmy świetlicę dla dzieci z Ukrainy, które przebywają w SGH

7 marca w DS „Grosik” przygotowaliśmy kolejne miejsca noclegowe dla naszych gości z Ukrainy.

4 marca władze Szkoły Głównej Handlowej Warszawie podjęły decyzję o zawieszeniu współpracy z uczelniami i instytucjami z Federacji Rosyjskiej. Tym samym, wszelkie formy współpracy przewidziane w dwustronnych umowach partnerskich zostały zawieszone.

3 marca decyzją Rektora został powołany Zespół ds. koordynowania zbiórki finansowej organizowanej w ramach akcji „SGH dla Ukrainy”. Zespół będzie koordynował zadania dotyczące udzielenia wsparcia finansowego pracownikom, studentom, doktorantom SGH będącym obywatelami Ukrainy oraz ich rodzinom.

3 marca przedstawiciele Biura Rektora SGH pojechali na granicę polsko-ukraińską i odwiedzili punkty recepcyjne dla uchodźców w Horodle oraz Dołhobyczowie (woj. lubelskie) w celu rozpoznania potrzeb i możliwości utworzenia punktu pomocowego SGH przy granicy.

1 marca odbyło się spotkanie prof. Piotra Wachowiaka, rektora SGH, z Mikołajem Falkowskim, prezesem zarządu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, na którym omówiono możliwości udostępnienia przestrzeni magazynowej i kwestię wsparcie fundacji przez wolontariuszy z SGH.

1 marca została uruchomiona zbiórka rzeczy, artykułów żywnościowych i leków w SGH,
a także zbiórka finansowa za pośrednictwem Fundacji Humanosh.

28 lutego odbyło się spotkanie z pracownikami uczelni pochodzącymi z Ukrainy.

27 lutego wysłaliśmy do punktu granicznego w Medyce autokar po kilkudziesięciu uchodźców
z Ukrainy, aby przywieźć ich do Warszawy i dać schronienie. Nasi goście to przede wszystkim matki z dziećmi.

26–27 lutego przyjęliśmy pierwszych uchodźców z Ukrainy, którzy zostali zakwaterowani na kampusie.

26 lutego do SGH przyjechała grupa studiujących na Ukrainie obcokrajowców z Nigerii, Sierra Leone, Somalii, Malawi, Bangladeszu. Większość osób została już relokowana, z pomocą przyszły ambasady, służby dyplomatyczne oraz diaspory.

25 lutego odbyło się spotkanie władz uczelni i Samorządu Studentów z ukraińskimi studentami, podczas którego omówiono bieżącą sytuację, możliwości wsparcia oraz aktualne potrzeby studentów.  

 

Nasze dane kontaktowe:

https://sasgh.waw.pl/

https://www.facebook.com/absolwenciSGH/

sasgh@sgh.waw.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *